Para Durumu ve Gençlik

Bu hafta Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs haftası, bu hafta konumuz Türk Gençliği ve Para. Bana gelen soruların yarısından fazlası “oğluma, kızıma bir şey almak istiyorum”la ilgili. Acaba oğlumuz ve kızımız para harcamanın ve yönetmenin bilincinde mi? Ey Gençler: Bu ülkenin geleceği sizlersiniz. paranızı doğru yönetin ki, ülkemiz de para...

Bu hafta Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs haftası, bu hafta konumuz Türk Gençliği ve Para. Bana gelen soruların yarısından fazlası “oğluma, kızıma bir şey almak istiyorum”la ilgili. Acaba oğlumuz ve kızımız para harcamanın ve yönetmenin bilincinde mi?


Ey Gençler: Bu ülkenin geleceği sizlersiniz. paranızı doğru yönetin ki, ülkemiz de para sıkıntısı çekmeyen zengin bir ülke olsun. Para yönetimi konusunda sizinle bol bol konuşacağız. Öncelikle gelin siz gençlerin (ortaokul, lise, üniversite…Hepiniz) para kullanımına bir göz atalım.

Paranızı nasıl yönetiyorsunuz?
1. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de, 3 milyon üniversite öğrencisinin yüzde %93 ailesinden harçlık alıyor. Günlük ortalama 20 lira harçlık alıp, yılda yaklaşık 22 milyar lira harcıyor.

2.Yapılan “Harçlık Pazarı” araştırması, öğrencilerin ayda ortalama 614 lira harcadığını ortaya koydu. Devlet üniversitelerinde 146 liraya düşen bu rakam vakıf (özel) üniversitelerinde 3 bin 500 liraya kadar çıkabiliyor. Bu harçlıklar Eskişehir gibi illerde şehrin ekonomisini de ayakta tutuyor.

3.Gençlerin finansal konularda yaklaşımı: uzun dönemli plan ve bütçe yapmaktan kaçınıyor ve gençler bütçeleme, bankacılık ve yatırım konularında da yeterli bilgiye sahip değil.

4.Visa Europe şirketinin Türkiye'nin gerçekleştirdiği genç nesil araştırmasına göre, gençlerin yüzde 82'si birikim yapamıyor ve yüzde 86'sı gelecekte ev, araba, arsa gibi büyük bir yatırım için birikim planlamıyor. Bu durumu değiştirmek için “ Paramı Yönetebiliyorum” projesini başlattılar. Türkiye’de 15-30 yaş arası gençlere paralarını yönetmeyi öğreterek; sağlıklı bir finansal gelecek oluşturmalarına yardım etmeye çalışıyorlar (Bu projeyi destekliyorum)

5. Üniversiteler de verdiğim seminerlerde edindiğim izlenim, gençlerimiz ‘Birikim’ ve ‘Harcama’ arasındaki ilişkide çelişki yaşıyorlar. Son zamanda kitap alan gençlerin yüzdesi 11.
Cep telefonu faturası ödeme en önemli harcama, istedikleri bir ayakkabıyı almak en önemli birikim. Peki ya yarın? Birikime ne kadar erken başlanırsa o kadar katlaya katlaya hız alınır olduğunu bilmiyorlar. (Öğretilmez ise nasıl bilsinler ki?)

6.Paranın nereden gelip nereye gittiğinin bilincinde değiller çoğu zaman. Para geliyooor ve gidiyoooor. Bırakın ufak tefek işler yaparak para kazanmayı, harçlıklarını yönetemiyorlar bir çok gencimiz.

Gençlerimiz ve Bankacılık ilişkisine bakarsak…Para yatırmak ve çekmek

1.Kredi Kartı Öğrencilerin önemli bir bölümü kredi kartı sahibi. Ancak kullanım oranı çok yüksek değil. Bunun en önemli sebebi ise harcamaların izlenebiliyor olması. Çünkü öğrencilerin çoğu ,yaptıkları harcamaları ailelerinin görmesini istemiyor. Bu yüzden de kredi kartı kullanımı üniversite gençleri arasında düşük kalıyor. Genelde düşük limitlerle onaylanan kredi kartlarında gençlere özel kampanyalar yapılıyor. Faizsiz nakit avans gibi gençlerin nakit ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bazı özellikler ekleniyor. Geliri olmayan öğrenciler için velilerinin onayı ile kredi kartı verilmesi gibi gençlerin daha kolay kart sahibi olmasını sağlayacak süreçler var.

2. Banka Kartı Gençlerin hem ödeme aracı hem de hesaplarına ulaşarak para yatırmak ve para çekmek için kullandıkları bir kart. Fakat ödeme aracından çok ATM'lerden işlem yapmak için kullanılıyor. Bankalar, gençler için banka kartları ile kampanyalar düzenliyor. Bu şekilde gençlerin, banka kartını ödeme aracı olarak da kullanmalarını sağlamayı amaçlanıyor.

3.ATM,
 Tercih edilen kanallara baktığımız zaman gençler internette çok vakit geçirmesine rağmen internet bankacılığını çok da etkin kullanmıyor. Gençler tarafından yapılan işlemlerin % 79'u ATM'lerden yapılırken % 18'i internetten yapılıyor. Tabi bu oranda yoğunluklu işlemin para çekme ve yatırma olmasının önemi büyük. Para çekme ve yatırma tüm işlemlerin % 66'sını oluşturuyor.

4.Eğitim kredileri gençlerin lisans, yüksek lisans ve diğer eğitimlerini karşılamak için bir çok banka daha düşük faizli krediler sunmakta. Genelde lisans eğitimi için 12 ay yüksek lisans eğitimi içinde 36 aya kadar vadeler sunulmakta. Kredi alma konusunda en önemli nokta genelde öğrencilerin kredi kullanacak kadar gelirlerinin olmaması. Bu durumu çözebilmek için eğitim görmek isteyen gençlerin velileri üzerinden kredi başvurusu yapılabilmesi imkanı sağlanıyor.

5.Sigorta ürünleri alışıldık sigorta ürünleri dışında gençler için spor kazalarını ve elektronik eşya hasarlarını karşılayan sigorta ürünleri bulunmakta. Daha düşük fiyatlar ve uygun koşullar ön plana çıkıyor.

6.Harçlık hesapları gençlerin hesaplarına veli hesaplarından düzenli para transferi emrine dayalı bir hesap. Gençlerin harçlıklarını yönetmelerini ve düzenli nakit akışlarını sağlamak adına önemli. Özellikle başka iller de okuyan gençlerin velileri tarafından tercih ediliyor.

7. Otomatik ödeme talimatları her ne kadar gençlerin fatura ile fazla ilgileri olmasa da gençler kontör yüklemelerini ve cep telefonu ödemeleri için kullanıyorlar. Evet, durum bundan ibaret.
Şunu görüyoruz ki, gençlerimizle para konuşma zamanı geldi. Haydi gençler, bu hafta sizin bayramınız, yazın, paylaşın, konuşun, sorun.

Sağlık, Sevgi ve Para ile kalın...

Not: Sevgili Anne, Babalar, bildiğiniz gibi para okulda değil evde öğreniliyor. Çocuklarımız (yaş ne olursa olsun) aileden duyduğunu değil, gördüğünü yapıyor. O yüzden para yönetimi konusunda kendimizi eğitmemiz, çocuklarımızı ve gençliğimizi de eğitmemiz anlamına geliyor. Size de büyük iş düşüyor!

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store