Özlem Denizmen'den borç reçetesi!

Özlem Denizmen, kedi ve kredi kartı borçlarını düzenli ödeyemeyip adeta borç sarmalına giren Şeyma Hanım ve eşine hangi finansal önerilerde bulundu?

SORU: Kredi borcumuz var ve sadece eşim çalışıyor. Kira ve borçları öderken elimize kalan para mutfak harcaması, faturalara gidiyor. Kredi kartı borcumuzun ancak asgarisini ödeyebiliyoruz. Bir borcu kapatırken kartta borç birikiyor. Bütçeye uyamıyoruz. Ne yapalım? Şeyma

CEVAP:

  • Her borç ödenir, sakin olun. Demleyin çayları, oturun beraber ve samimiyetle konuşun.
  • Birbirinizi suçlamayın.
  • Hemen borçlarınızı listeleyin. Nereye, ne kadar, kaç ay borcunuz var? Yazın.
  • Evde tasarruf kurallarını uyguluyorsunuzdur. Kullanmadığınız, satabileceğiniz eşyalar varsa satıp borçların bir kısmını kapatabilirsiniz. Araba gibi satacak bir şeyiniz var mı?
  • Bazen farkında olmuyoruz ama olmazsa olmaz dediğimiz bir şeyimizi satınca daha huzur içinde yaşıyoruz. Bir düşün, ileride yine yerine koyarsınız.
  • Aile gelirinizi artırmaya çalışın. Sen de çalış, eşin de ek gelir imkanlarını değerlendirsin. Bu süreçte birbirinize kenetlenin.
İşte sizi borçlarınızdan kurtaracak adımlarBorçlarınızla yüzleşerek bu adımları takip ederseniz, onlardan daha hızlı ve daha kolay kurtulabilirsiniz.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store