Özlem Denizmen yanıt verdi: Geldiği gibi gidiyor

Para konularında disiplinsiz davrandığını söyleyen Nida Hanım'ın sorusunu Özlem Denizmen Posta Gazetesi köşesinde yanıtladı.

SORU: Önceden kredi kartımı çok düzgün bir şekilde öderdim. Maaşım da limitim de yükselince nasıl olduğunu anlamadan kredi kartı borcu içinde buldum kendimi. Disiplinsiz davranıyorum ve mutsuzum. Nasıl düzeltirim bu durumu? Nida

CEVAP: Kredi kartının limiti yüksek diye çok harcama, gelirinin üstüne çıkma. Hayatta her konuda olduğu gibi bütçede de denge önemli. Olmasa da olur harcamalara dur de. Gereksiz aboneliklerin varsa hemen iptal et. 10 lira, 20 liradan ne olur deme. Bütçede bir sürü kalem var. Kimisi istek, kimisi ihtiyaç.

Hedefine ulaşmak için bir yerlerden kısmak şart. Alışveriş yaparken istek, ihtiyaç ayrımı yap. Borçları kapatmak aynı kilo vermek gibi. Hiçbirimiz 10 kiloyu bir anda veremeyiz ama birkaç kilo verince bizden mutlusu olmaz. Borcunu kapatana kadar mümkün olduğunca kredi kartı kullanma.

Hatta yanında taşıma evde bırak. Çevrende çok para harcayan insanlar varsa onlardan da bir müddet uzak dur. Uygulamam Moneye’yi kullan. Finansal hedefine ulaşırken sana bilgi, güç ve motivasyon sağlayacak (Ücretsiz).

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store