Kredi ve Kredi Kartı Borcu Rakamları Açıklandı. Peki Borçlular Ne Yapmalı?

Türkiye Bankalar Birliği ve BDDK tarafından yapılan açıklamalara göre 3 milyon 102 bin kişi bankalara borçlu. Borç ödeme süreci için birkaç önerimiz var...
Kredi ve Kredi Kartı Borcu Rakamları Açıklandı. Peki Borçlular Ne Yapmalı?

Banka kredileri ve kredi kartlarının dikkatli kullanılmaması sebebiyle borçlu sayısı her geçen gün daha da artıyor. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre kredi ya da kredi kartı borcunu ödememiş olan ve borçluluğu devam eden kişi sayısı 3 milyon 102 bin 106 kişi. 

BDDK verilerine göre ise 2017 Ağustos itibariyle vatandaşın bankalara olan borcu 476.7 milyar lira. Yasal takibe düşen borç miktarı ise 18.4 milyar lira.  

Yukarıdaki tablo biraz üzücü, tam bu noktada istek ve ihtiyaçları ayırmak, kredi ve kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken noktaları hatırlamakta yarar var.

Yapılan harcamaların önemli bir kısmı aslında zorunlu ihtiyaçlar için yapılan harcamalar değil. Cep telefonu, televizyon, tatil, yeni eşyalar, yeni eğlence mekanlarını gezmek... Hepsi güzel şeyler fakat kendi maddi gerçekliğimizi hatırlamakta fayda var. Maddi durumumuzu düzeltene kadar gereksiz harcamalardan kaçınmalı ve ihtiyaçlarımızı giderecek kadar para harcamalıyız. Ya da gelir kalemlerimizi arttırmalıyız.

Öncelikle gelir, giderinizi akıldan tutmaktan vazgeçin. Bir kağıt kalem alın ve yazmaya başlayın, ya da bilgisayarda not alın. Ekonominizi düzeltene kadar kendinize bir hedef koyun ve o birikim rakamına ulaşana kadar tasarruf etmeye devam edin. 5 lira tasarruftan ne olacak demeyin her harcamadan 5 lira kıssanız ve bunu sürekli yapsanız ciddi rakamlara ulaşırsınız.

Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi borcunu ödeyememenin en önemli sebebi kredi başvurusundan önce dikkatli araştırma yapılmaması. Kredi çekmeden önce kredi ihtiyacınızı belirlemeli, kredi faiz oranlarını karşılaştırmalı ve kredi vadesi, aylık ödemeler konusunda detaylı bir çalışma yapmalısınız. Aylık ödemeler eğer sizin ödeme gücünüzü aşıyorsa kredi vadesini uzatmakta fayda var.

https://www.paradurumu.com/kredi-haberleri/ihtiyac-kredisi-alirken-nelere-dikkat-etmeli-haberi-3511

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi kartından harcama yaparken unutmamanız gereken bir numaralı nokta; kartın borcunu da siz ödeyeceksiniz. Kredi kartı sonsuz bir ödeme aracı değildir. Yine sizin aylık gelirinizden ödeneceğinden harcamalarınıza dikkat etmenizde fayda var.

Bize Sorun 

Finansal hayatınızı düzenleme, aile bütçesi yapma, kredi kartı borcu ödeme ya da kredi borçları gibi konularda  bize aklınıza takılan tüm soruları bu linke tıklayarak sorabilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol