“Annemle Ev Yemekleri Lokantası Açmak İstiyoruz.”

Özlem Denizmen'in "Cebinde Mucize Yarat" kitabında okuduğum “Kendi işimi kurmak istiyorum” bölümünden sonra annemle ev yemekleri lokantası açmaya karar verdik. Harcamalarımı kategorilere ayırdım. Bütçe defteri tutmaya ve para biriktirmeye başladım. Hedefim her ay 320 lira biriktirmek. 10 saniye kuralını en küçük alışverişte bile...


  • Özlem Denizmen'in "Cebinde Mucize Yarat" kitabında okuduğum “Kendi işimi kurmak istiyorum” bölümünden sonra annemle ev yemekleri lokantası açmaya karar verdik.

  • Harcamalarımı kategorilere ayırdım.

  • Bütçe defteri tutmaya ve para biriktirmeye başladım.

  • Hedefim her ay 320 lira biriktirmek.

  • 10 saniye kuralını en küçük alışverişte bile uyguluyorum.


Özlem Ablacığım,

Beni çok mutlu ettiğiniz. Çok teşekkür ederim. Öncelikle hedeflerimden bahsetmek istiyorum. Kariyerimle ilgili ve sosyal hayatımla ilgili İlk hedefim okulumu birincilikle bitirmek. Bu eylül ayına kadar para biriktirip, İngilizce kursuna gitmeyi ve bu kursun gönderdiği yurtdışı eğitimine gitmek istiyorum. Daha sonra Erasmus yapmak ve bir dil daha öğrenmek hedeflerimin arasında. Mezun olduktan sonra yurtdışında MBA yapmak istiyorum. Finansal planlama üzerinde uzmanlaşmak istiyorum. Okul bitmeden bir hedefim de yazları dört farklı sektörde yaz stajı yapmak. Geçen yaz mali müşavirlik bürosunda staj yaptım. Üç yıl sonra okulu bitireceğim 5 yıl sonra bir bankada finansal analist olarak görüyorum kendimi.

“Kendi web sitemde projelerimi paylaşacağım”
Ayrıca 3 yıldır TEGV'de eğitim gönüllüsüyüm orada birçok eğitim aldım ve ders verdim. Çocuklarla olmak beni çok mutlu ediyor:) Sertifikalı eğitimlere elimden geldiğince katılıyorum. Kişisel gelişim olsun, kariyerimle ilgili olsun eğitimlere, seminerlere, kongrelere katılıyorum. Okulumuzun Kariyer ve Yönetim kulübünde pazarlama ve portföy takım üyesiydim. Şu an aktif değilim. Çünkü bu dönem web tasarım kursuna gitmeyi düşünüyorum. Kendi web sitemi kurup projelerimi yazılarımı orada paylaşmak istiyorum.

“Her harcamamı yazıyorum”
Şimdi de kitabınızı okuduktan sonra hayatımda gerçekleştirdiğim değişiklerden bahsedeyim: Harcamalarımı kategorilere ayırdım ve kendime bütçe defteri yaptım, her harcamamı yazıyorum, ne kadar harcamam gerektiğine ne kadar harcadığıma bakıyorum.

“Yatırım araçlarından bir sepet oluşturacağım”
Para biriktirmeye başladım her ay bankaya 320 lira yatırmayı hedefliyorum. Daha sonra gideceğim ülkenin para biriminden birikim yapmaya başlayacağım. Kendime yatırım araçlarından bir sepet oluşturmayı planlıyorum ama bu daha sonra, önce biraz birikim yapmam gerekiyor.

“Kıyafet diyetine girdim”
Kıyafet diyetine girdim ve her küçük market alışverişinde bile 10 saniye testini uyguluyorum. Bir de annemle ev yemekleri lokantası açmak istiyoruz. Böyle bir düşünce vardı ama tam oturmamıştı. Kitapta kendi işimi kurmak istiyorum bölümü çok etkili oldu tabii. Bütün ayrıntıları konuşup netleştirmeyi düşünüyoruz. Size anlatmak istediğim çok şey var aslında ama çok yazmışım. Tekrardan çok teşekkür ederim.

Özge Yalçın
TEGV Eğitim Gönüllüsü
Yorumlar
Kalan Karakter 800