Para Biriktirmek İçin Bilinmesi Gereken Ev Becerileri

Para durumunuz üzerinde etki yaratacak hangi ev becerilerini bilmelisiniz? İşte sizi paradan tasarruf ettirebilecek birkaç beceri:

Para durumunuz üzerinde etki yaratacak hangi ev becerilerini bilmelisiniz? İşte sizi paradan tasarruf ettirebilecek birkaç beceri:

Evinizi Kendiniz Boyayın

Bir kat boya bile bir alanı değiştirmenizi sağlayabilir. Mesela mutfak dolaplarını değiştirmek yerine onları boyamayı seçerek tasarruf edebilirsiniz. Biraz zahmetli bir iş gibi görünse de buna değer. İnanın mutfağınız çok güzel görünecek. 

Evinizi Kendiniz Temizleyin

Temiz bir ev sağlık ve zindelik için çok önemli. Tabii ki, sizin için temizliği yapması için birini de tutabilirsiniz. Ancak bu seçim size pahalıya mal olacaktır.

Eğer evinizi kendiniz temizlerseniz, birikimlerin hızla arttığını görebilirsiniz. Temizlik eğlenceli bir iş olmasa da gerekli. Bu becerinin üstesinden gelmeyi öncelik haline getirdiğinizde, büyük tasarruf edebilirsiniz.

Mutfağınız için bütçe yapın

Sürekli yapılan zamları hesaba katarsak, market maliyeti sürekli değişir. Ancak bu artan maliyetlerle mücadele edebilecek bir beceri de mutfağınız için bütçe yapmak olacak. Bu basit becerinin yarattığı tasarrufların nasıl hızla birikebileceğini görebilirsiniz. Bu beceriyi hayatınızda nasıl uygulamaya koyacağınızı öğrenmek ister misiniz? Market masrafınızı yarıya indirmek için ipuçlarımıza göz atın:

Yemek planlaması yapın

Yemek planlama, öğrenebileceğiniz en iyi para tasarrufu sağlayan ev içi becerilerden biri. Bununla birlikte yemek planı oluşturmak ve buna bağlık kalmak pratik gerektirir. Hızlı bir paket yemek için mükemmel hazırlanmış planlarınızı göz ardı etmek cazip gelebilir.

Ancak öğün planlaması, haftanın her öğünü için doğru öğünleri önceden düşünmenize yardımcı olabilir. Yemek planlama yoluyla yemek maliyetlerimizi yarı yarıya düşürebilirsiniz. Bütçeyle nasıl yemek planlanacağını öğrenmeye hazır mısınız? 

Kendi yemeklerinizi pişirin

Yemek pişirmek paradan tasarruf etmenin bariz bir yolu. Ne kadar çok pişirirseniz, lezzetli yemeklere o kadar az para harcarsınız.

Temel tamirci görevlerini bilin

Temel araçlar, küçük ama önemli ev görevlerinin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Örneğin, resimleri asmak için çekiç kullanmayı bilmelisiniz. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, YouTube harika bir kaynaktır.

Bir tamircinin maliyeti daha fazla olabilir. Ya da bu işlerden anlayan bir yakınınızdan destek alabilirsiniz.

Bütçenize Uygun Ev Dekoru Bulun

Mükemmel görünen ev dekorasyonunun büyük bütçelere mal olması gerekmez. Bir evi döşemek ve dekore etmek için önemli miktarda para harcamak kesinlikle kolay olsa da tarzınıza ve bütçenize uygun bir dekor bulmak mümkün. Kendinize uygun bütçeyle harika bir atmosfer yaratabilirsiniz. 

Ev Bütçenizi Yönetin

Ev bütçesi sizin uzun vadeli finansal sağlığınızın önemli bir parçası. Ancak, çoğu bu kritik görevi bir danışmana yaptırır. Finansal seçimlerinizi bir danışmanın ellerine bırakmak yerine, finansal geleceğinizin sorumluluğunu üstlenebilirsiniz. Para durumunuzu kendi başınıza halletme seçimi, hayatınız boyunca binlerce tasarruf etmenizi sağlayabilir.

İşe bütçenizi belirleyerek başlayabilirsiniz. 

Yeni bir beceriye nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, internet harika bir kaynak. Hemen hemen her beceriyi öğrenmenize yardımcı olması için birçok video var. 

Yeni bir beceri öğrenmek için çaba harcarken kendinize karşı nazik olmanız önemli. Bu nedenle, öğrenmesi biraz zaman alıyorsa, kendinize fazla yüklenmeyin. Bunun yerine, yeni becerinizle rahat olana kadar pratik yapmaya devam edin.

 

Finansal İyilik Hali Nedir?Özlem Denizmen programının ‘’Merak Ettikleriniz’’ bölümünde finansal iyilik halini anlatıyor.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store