Nasıl Birikim Yapılır?

Kenara yeterince para atıyor musunuz? Hadi gelin değerlendirelim:

Kenara yeterince para atıyor musunuz? Hadi gelin değerlendirelim:

Faturalarınızı zamanında ödeyebiliyor musunuz?

Her ay sorumluluklarınızı yerine getiriyor musunuz? Eğer gelirinize göre harcamıyor, üstüne bir de birikim için bir şey yapmamışsanız, ödemelerinizi imkansız hale getirirsiniz.

Ne Yapabilirsiniz: İki seçeneğiniz var. Daha fazla para kazanın veya daha az harcayın. İlk rotayı seçtiyseniz, ekstra gelir seçeneklerini araştırmanız gerekir. Daha az harcamayı hedefliyorsanız, istek harcamalarınızı düşürmeyi düşünebilirsiniz.

Fazla geliriniz olmadığı için mi, biriktiremediğinizi düşünüyorsunuz?  

Bu, insanların kendilerine söylediği en yaygın "para yalanlarından" biridir.

İnanın 1 lirayı nasıl yönetiyorsanız, muhtemelen 100 lirayı da o şekilde yöneteceksiniz. Çünkü aynı tutuma, aynı davranışlara ve alışkanlıklara sahipsiniz, bir şey değişmedi. Bu daha fazla para kazanmakla ilgili değildir. Sahip olduğunuz parayla daha disiplinli olmakla ilgilidir.

Ne Yapabilirsiniz: Kiranız, faturalarınız gibi her ay ödemeniz gerekenlerdir. Dışarıda akşam yemekleri ve istek harcamalarından önce bu ihtiyaç harcamalarınızı halletmeniz gerekir. İsterseniz bir birikim hesabına otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu şekilde, parayı asla görmez ve onsuz yaşamayı öğrenirsiniz.

Emeklilik için para biriktirmeye başladınız mı?

Emeklilik size uzak gözükebilir ama bir o kadar da yakındır. Hayat sizce de çok hızlı geçmiyor mu?

Ne Yapabilirsiniz: Emeklilik için birikim gelirinizi en az %10’unu kenara ayırarak başlayabilirsiniz.

Acil durumlar için paranız var mı?

Acil durum fonu oluşturmak, paranızla atabileceğiniz en önemli adımlardan biri. Zor günlere öncelik vermediyseniz, muhtemelen geleceğinizi yeterince düşünmüyorsunuz.

Ne Yapabilirsiniz: Mümkün olan en kısa sürede bir acil durum fonu oluşturun. 

Harcamalarınızı takip ediyor musunuz?

Harcamalarınızı düzenli olarak takip ederseniz, finansal hayatınızı daha iyi yönetebilirsiniz. Böylelikle daha kaliteli bir hayata merhaba dersiniz.

Ne Yapabilirsiniz: Yaptığınız her satın almayı Moneye’ye kaydedebilir, harcamalarınızı izleyebilirsiniz. Moneye aylık ve yıllık harcamalarınızı kategorize edecek, izleyecek ve size rapor sunacak.

 

Küçük birikim büyük yatırıma dönüşsün'Küçük paralarla birikim mi olur?' deme, birikime 1 kuruş ile başla. Sen nasıl çalışıyorsun, bırak o da çalışsın.

 

Etiketler Birikim
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store