Herkes parayla ilgili hata yapabilir ancak...

Herkes parayla ilgili hata yapabilir. Bazen gerektiği kadar birikim yapamayız ya da ihtiyacımız olmayan şeylere çok para harcarız. Ancak, bunları kontrol edebildiğimiz zaman stresimiz azalır ve paramız artar.

1 5 20’li Yaşlar: Kazandığınızdan Fazla Harcamak ve Emeklilik için Birikim Yapmamak
20’li Yaşlar: Kazandığınızdan Fazla Harcamak ve Emeklilik için Birikim Yapmamak

Dünyayı gezme ve yeni bir araba alma fikri harika ama 20’li yaşlarda bu hayalleri gerçekleştirmeye yetecek kadar para kazanmıyoruz. Bu harcamalar için ödeyemeyeceğiniz büyük borçlara girmek mümkün.

Bunun yerine gelirinize göre bir bütçe hazırlayın ve paranızı nasıl harcayacağınızı planlayın. İstediğiniz şeyler için birikim yapmaya başlayın. Bu aşamada kredi kartına borçlanmayın. Gelirinizden fazlasını harcamayın. Ay sonu ekstre geldiğinde ödeyecek durumda olun.

20li yaşlarınızda emeklilik çok uzak görünüyor olabilir. Ama emeklilik için para biriktirmeye ne kadar erken başlarsanız, o kadar kazançlı çıkarsınız.

2 5 30’lu Yaşlar: Finansal Durumu Paylaşmak ve Sigorta Yaptırmayı Ertelemek

Bu dönemde özellikle kadınlar gelirlerinin tamamını, yatırımlarını ve hesaplarını eşleri ile ortak paylaşmaya başlıyor. İlişkiler bittiğinde ise finansal anlamda daha güvensiz kalıyorlar. Gelirinizi ve yatırımlarını ayrı bir hesapta tutun. Harcamalar için bir ortak hesabınız olabilir.

30’lu yaşlarda yapılan bir diğer yanlış ise sigorta yaptırmayı ertelemek. Sağlıklı olduğunuz için ertelemeye meyilli oluyorsunuz. Ama aslında bu yaşlarda yaptıracağınız sağlık sigortalarında daha avantajlı olabilirsiniz.

3 5 40’lı Yaşlar: Çocukların Okul Masraflarını Emeklilik Birikiminden Harcamak ve Yeteri Kadar Birikim Yapmamak

40’lı yaşlardaki bir çok insan parasının büyük bir kısmını o an istedikleri tatil, araba gibi şeylere harcıyor ve emeklilik için birikimi ertelemeye devam ediyor. Ne kadar birikiminizin olduğu ve ne kadar önce birikim yapmaya başladığınız ileride çok önemli olacak.

Eğer çocuklarınız varsa okul harcamaları için de bir plan yapmalısınız. Bu harcamalar için emeklilik birikimlerinizi kullanmamaya dikkat edin.

4 5 50’li Yaşlar: Birikimlere çok koruyucu yaklaşmak
50’li Yaşlar: Birikimlere çok koruyucu yaklaşmak

İnsanlar 50li yaşlarda o güne kadar yaptıkları birikimlere karşı fazla koruyucu oluyorlar. Artık insanlar 80 – 90 yaşlarına kadar yaşadıkları için emeklilikte bir zamanlar olduğundan daha fazla paraya ihtiyaç oluyor.

Yatırımcılar 50'lerinizde paranızla yatırım yapmayı ve paranızı çalıştırmanızı öneriyor. Yatırım yapmak riskli olabilir fakat paranızla hiçbir şey yapmadan öylece bankada bırakmak da riskli. Ödemelerinizi şimdilik yapabiliyor gibi görünseniz de çalışmayan para bir süre sonra bitecektir.

Çocuklarınız varsa onlara ev ve araba almaları gibi konularda destek çıkmak isteyebilirsiniz. Kredilerine kefil olmanız ya da peşinatlarını ödemeniz söz konusu olabilir.

5 5 60’lı Yaşlar ve sonrası: Sağlık harcamalarını azımsamak

İnsanlar emekli olana kadar emeklilik için birikim yapıyor ve emekli olduktan sonra birikimi bırakıp hemen hazır parayı kullanmaya başlıyor. Para kazanmak için bu birikmiş parayı çalıştıran emekliler ise kazanıyor. Faturalar geldikçe azalan para iyi bir birikim değildir. Hazır parayı yatırım yaparak çalıştırmalısınız.

Sağlık harcamalarınızı asla küçümsemeyin. Maalesef yaş ilerledikçe bu harcamalar artıyor. Bunu göz önünde bulundurup daha öncesinden sigorta olanaklarını incelemeniz yararınıza olacaktır. Sağlık sigortalarınızın sözleşmelerini iyi okuyun, neleri kapsadığını ne zaman yenilenmesi gerektiğini bilin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800