Hangi Bireysel Emeklilik Şirketi?

"Merhaba Özlem Hanım. Bireysel emeklilik yaptırdım. 14 ay oluyor. Yatırdığım para ne kadar güvence altında? Şirket seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Emekli olunca toplu mu alayım maaş olarak mı? Yasemin, Ankara" ŞAHANE! Hem ortalama ömrümüz uzadı, hem artık devletin verdiği emekli maaşı emekli olmadan önceki yaşam standardımızı sürdürmeye...

"Merhaba Özlem Hanım. Bireysel emeklilik yaptırdım. 14 ay oluyor. Yatırdığım para ne kadar güvence altında? Şirket seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Emekli olunca toplu mu alayım maaş olarak mı? Yasemin, Ankara"

ŞAHANE! Hem ortalama ömrümüz uzadı, hem artık devletin verdiği emekli maaşı emekli olmadan önceki yaşam standardımızı sürdürmeye maalesef yetmiyor. Bugünkü gelirimizin %70-8' ine ihtiyacımız var.

İnsan artık kendini ‘daha yaşlı’ hissetmiyor! ÖZEL BİRİKİM şart. Ortalama gelirinizin %10 seviyesinde, birikime ayırmalıyız.

1: Bireysel emeklilik sistemi ÇOK GÜVENLİ bir sistem.

a: Hazine Müsteşarlığı ve sistemdeki şirketlerle kurulan Emeklilik Gözetim Merkezinin Amaçlarından biri Bireysel Emeklilik Sisteminin  güvenli işletilmesi + katılımcıların hak ve menfaatlerini koruma

b: Sermaye Piyasası Kurulunun denetimi altında. Katılımcıların birikimleri fonları Takasbank'ta (borsada işlem gören hisse senetlerinin korunması) saklanıyor. Katılımcının her zaman birikimlerini alma ve aktarma hakkı vardır. Fon mal varlığı kesinlikle haczedilemez, rehnedilemez ve teminat olarak gösterilemez. Yani bireysel emeklilik şirketinin sizin birikimleriniz üzerinde tasarruf hakkı yok. Siz birikimlerinizi emeklilik şirketinin size verdiği şifrelerle takasbank.com.tr adresinden de kontrol edebiliyorsunuz.

c: Bağımsız denetim şirketleri denetliyor. Anlayacağınız Bireysel emeklilik sistemi Türkiye'de en güvenli sistem. Bireysel emeklilik yatırım fonları yılda 2 defa, bireysel emeklilik sistemi yılda 4 defa denetleniyor. Fon yönetimine dünya yıkılsa bir şey olmaz.

2: RİSK: Bireysel emeklilik sisteminde risk,

a: Siz RİSKLİ fonlar seçtiğinizde olabilir. Bunun için en azından 2 ayda bir sorgulayın, yılda 6 KERE fon degiştirme hakkınız var.

b: Şirket fonları çok kötü yönetiyor, memnun kalmadınız diyelim , sistem müşteriye senede bir  emeklilik şirketi değiştirme hakkı veriyor.

3: Şirket SECİMİ: Bireysel emeklilik şirketlerinin hepsi iyi. Bireysel emeklilik şirketi kurmak çok zor , uzun aşamalardan geçilmesi gerek. Hazine onayı, mevzuat, sermaye yeterliligi vs. Her yıl şirket değiştirme hakkına sahipsiniz.  Uzun vade de şirket seçerken:

a: GRUP: Şirketinizin herhangi bir emeklilik şirketi ile özel iş yeri anlaşması var mı? Grup anlaşmalarında kesintiler ve giriş ücretleri daha az. Çalışan arkadaşlarınızla grup kurup bireysel emeklilik şirketinden grup planı talep edin.

b: BANKANIZ:  Kendi isteğinizle mi? Bankanızın hizmetleri iyi mi? Kredi kart ya da hesaplarını kullanıyor musunuz? Piyasa payı nasıl?

c: FON GETİRİLERİ: Son seneye değil, bu 20 senelik bir sistem, kuruluşundan beri diğer emeklilik şirketleriyle ve diğer ürünlerle karşılaştırmalı olarak fon getirilerini inceleyin

d: HİZMET KALİTESİ: Bir sorunuz olduğunda anında erişebiliyor musunuz? Müşteri hizmetleri kaliteli mi? Müşteriyi arayarak bilgilendirme var mı? E-posta gönderimleri yapıyor mu? Unutabilirsiniz!!!

e: EK HİZMETLER: Müşteriye verilen ek hizmetler var mı? (asistan, ek avantajlar..)

4: Toplu para vs. maaş -Emekli olacağınız zamanki finansal hedeflerinize ve disiplininize göre buna siz karar vereceksiniz.

5: VERGİ Avantajını unutmayın:

a: 100 TL yatırdığınızı düşünelim, vergi diliminiz %20 ise,  yatırdığınız 20 TL geri geliyor.

b: Eşinizin Gelir Vergisi: Eşiniz çalışıyor, siz ev hanımısınız, eşinizin gelir vergisine mahsup edebiliyorsunuz. (Bir senelik brüt ücreti kadar)

c: Senelik kira geliriniz varsa mahsup edebiliyorsunuz.

d: 56 yaşında emekli olduğunuzda devlet birikimlerinizden sadece %3.75 oranında stopaj alıyor. Vergi avantajını ve fon getirilerinizi ÜÇ AYDA bir gözden geçirmeyi unutmayın.

Sağlık, Sevgi ve Para ile kalın, Özlem Denizmen
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store