Finansal Endişelerden Kurtulmanın 4 Yolu

İçinde bulunduğumuz süreçte para konularında normalden daha düşünceli ve endişeli olunması şaşılacak bir durum değil, aksine oldukça doğal. Ancak unutmayın ki bu endişelerden uzaklaşmanın yolları var...

Hayatımızın bu dönemi oldukça farklı geçiyor. Baharı yaşadağımız bugünlerde, çiçekler açıyor, etraf yeşilleniyor, hava ısınıyor... Birçoğumuzun canı bu keyifli günleri, arkadaşları ve ailesi ile gezerek geçirmeyi çekiyor.  Ama bunun yerine, bugünlerin hzla geçmesine destek olmak için birçoğumuz evde kalmaya devam ederken, bir kısmımız da dikkatli bir şekilde işlerine devam ediyor. Bu süreçte, yalıtılmış ve biraz farklı hissetmek de oldukça kolay elbette.

Tüm bunların dışında, bu süreçte para ve bütçeleme konularında da normalden daha düşünceli ve endişeli olunabilir.

Tüm dünyada bir çok insanın geliri salgından etkilendi, bir çok insan da yarınını düşünüyor... Herkesin bildiği bir gerçek, dünyaca yaklaşmakta olan bir durgunluktan geçeceğimiz. Her ülke ve birey farklı etkilenecek olsa da bu salgının bir takım finansal etkilerinin olacağı hepimizin bildiği bir gerçek.

Finansal geleceğiniz için endişeleniyorsanız, yalnız değilsiniz.
Ve bu dönemde hayatımızda birçok bilinmez olsa da, olası bir ücret kesintisi ya da iş kaybı konusunda yapabileceğiniz bir takım şeyler var;

Acil Durum Fonu oluşturun
Bir acil durum fonunuz yoksa, hemen bugün birikime başlayın. 
Acil durum fonunuz en az 3 aylık temel giderleriniz kadar olmalı. Evli ve çocuk sahibiyseniz en az 6 aylık temel giderlerinizi baz alabilirsiniz. 

Bütçe yapın
Yalın, sade bir bütçe yapın ve harcamalarınızı bu bütçe çerçevesinde düzenleyin. 

Tasarruf yöntemlerini uygulayın
Bütçenizi yaparken harcamalarınızı net bir şekilde görebileceksiniz. Faturalarınızı, aboneliklerinizi, istek harcamalarınızı inceleyin ve hangilerinden tasarruf edebileceğinizi planlayın.

Ek gelir yollarını araştırın
Az, çok demeyin, bilgi ve becerileriniz çerçevesinde ek gelir yollarını araştırın. Bir çok işin dijital dünyaya evrildiği dönemde internet ortamında bir çok gelir yolu bulabilirsiniz.
Bu dönemi kendinizi geliştirmek için değerlendirin, internetteki ücretsiz eğitim olanaklarını kaçırmayın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800