Birikim yapmanız için ne gerekiyor?

Birikime sıfırdan başlayacaksanız, sağlam bir finansal gelecek inşaa etmeniz gerekir. Geçmişteki finansal hatalarınız yüzünden kendinizi suçlamayın. Bunun yerine, ilerlemeye ve finansal durumunuzu kontrol etmeye odaklanın.

1 5 NEREDE OLDUĞUNUZU GÖZDEN GEÇİRİN

Finansal geleceğiniz için çalışmak istemeniz, doğru yönde atılmış büyük bir adım olacak. Artık finansal durumunuzu kontrol altına almaya hazır olduğunuza göre finansal hayatınıza daha yakından bakmanın zamanı geldi. Mevcut finansal durumunuzu daha iyi anlamak için net değerinizi hesaplamanız çok önemli. İlk olarak, tüm borçlarınızı düzenleyin. Tüm borçlarınızı tek bir yerde görün. Ardından tüm varlıklarınızı hesaplayın. Ve varlıklarınızdan borçlarınızı çıkarın. Nerede durduğunuzu keşfetmek sizi şaşırtabilir. Net değeriniz negatifse, sorun değil. Birçok insan, negatif bir net değerden başarılı bir finansal gelecek inşa etmeye başlar. Nereden başlarsanız başlayın, finansal geleceğiniz hakkında gerçekçi olun. 0'dan başlıyorsanız veya negatif bir net değere sahipseniz, bunu bir gecede düzeltmeyi beklemeyin. İyi bir finansal gelecek inşa etmek uzun bir yol olabilir. Ancak bu sürece ne kadar erken başlarsanız, hedefinize o kadar hızlı ulaşırsınız.

 

2 5 YAŞAM TARZINIZI DEĞERLENDİRİN

Durduğunuz yere daha yakından baktıktan sonra, bu noktaya nasıl geldiğinizi anlamanız gerekir. Finansal durumunuzu daha iyi anlamak için harcama alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Gerektiğinden fazla mı harcıyorsunuz? İlk adımınız, gelirinizden fazlasını harcamamanızı sağlayacak bir plan oluşturmak olmalı. Yapmanız gerekenden daha fazla harcama yaptığınızı fark ederseniz, yaşam kalitenizden ödün vermeden kısmanın yollarını arayın. Ne yazık ki, harcamalarınızda bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir. Başarılı bir şekilde para biriktirmeye başlamak için paranızın nereye gittiğini anlamanız gerekir.

 

3 5 BÜTÇE YAPIN

Finansal durumunuzu yoluna koymak için bütçe çok önemli. Bütçe oluşturmaya başlamak zor görünse de başarılı bir şekilde birikime başlamak için size uygun bütçeleme yöntemi bulmanız gerekir. Bir bütçe başlatmak zor olabilir, ancak önemli. Neyse ki, bütçe yapmanın çeşitli yolları var. Sadece hangisinin sizin için en uygun olduğunu bulmanız gerekiyor. Başlarken sorun yaşıyorsanız Moneye uygulamasıyla başlayabilirsiniz. Bütçenizi belirlemenizde size yol gösterecek ve sizin için en uygun olanı bulmanıza yardımcı olacak.

 

4 5 ACİL DURUM FONU OLUŞTURUN

Acil durum fonu beklenmedik masrafları karşılamak için ihtiyacınız olan güveni sağlar. Finansal durumunuzu daha iyi kontrol ettikten sonra acil durum fonunuzu harcamalarınız için yeniden gözden geçirin. Tamamen finanse edilen bir acil durum fonunuz olduğunda, biraz daha rahat nefes alabileceksiniz. Hayat önünüze ne çıkarırsa çıkarsın, finansal olarak hazırlıklı olacaksınız.

 

5 5 BORÇLARINIZI ÖDEYİN

Büyük bir borç yükünüz varsa, diğer finansal hedeflerinizi engelleyebilir. Uzun vadede para biriktirmek istiyorsanız, o zaman herhangi bir borç sizi sadece geride tutacaktır. Daha iyi bir finansal gelecek inşa etmeye hazır olduğunuza göre, bu, borcunuzu ortadan kaldırmakla başlar. Sizin için çalışan bir borç ödeme stratejisi bulmanız gerekecek. 

Etiketler Birikim Bütçe
Yorumlar
Kalan Karakter 800