Bireysel Emeklilik Sistemi Sahtekarlık mı?

"Maalesef Türkiye’de bireysel emeklilik sahtekarlık üzerine kurulu. Tanıdığım onlarca kişi bireysel emeklilikten paralarını geri almak istediklerinde inanılmaz zararlara uğratılmıştır. Hukuki olarak bir şey talep edemiyorsunuz. Çünkü size imzalattırılan kağıtlarda  bu zararı kabul etmiş oluyorsunuz. Bunlar baştan size söylenmiyor. İkincisi de...

"Maalesef Türkiye’de bireysel emeklilik sahtekarlık üzerine kurulu. Tanıdığım onlarca kişi bireysel emeklilikten paralarını geri almak istediklerinde inanılmaz zararlara uğratılmıştır. Hukuki olarak bir şey talep edemiyorsunuz. Çünkü size imzalattırılan kağıtlarda  bu zararı kabul etmiş oluyorsunuz. Bunlar baştan size söylenmiyor. İkincisi de yatırım yapmış olduğun fonların nelere yatırım yapması gerektiği ve nelere yapmaması gerektiği, paranızın üzerinden ne kadar masraf alındığı AÇIK AÇIK yazılmamıştır. Açık derken insanların anlayacağı şekilde yazılmasi ve anlatılmasi manasında... Bunun üstüne performans oranları nasıl hesaplanıyor, öğrenmeniz çok zor. Zaten çok kompleks bir hesap. Amerika’da bile bunun üzerinde bir sürü sahtekarlık dönüyor. ABD’de SEC'nin (bizdeki SPK) Amerikan menşeli fonlara uyguladığı kurallar maalesef yüzde biri Türkiye’de yok. Böyle olunca da rakamlarla oranlarla istedikleri gibi oynuyorlar. Hoş, o rakamlara bakılıyor mu? Çünkü hiçbir data şeffaf değil. Böylece sahtekarlığa kapı açılmış oluyor. Benim kanaatim Türkiye’de çok insanın bu emekli fonları yüzünden parası yanacak. Yazık oluyor masum vatandaşa ve hükümet hiçbir sey yapmıyor. Oğuz"

Merhaba Oğuz, Öncelikle bireysel emeklilik şirketlerinin kandırarak satış yapması çok ZOR. Bizleri korumak icin ciddi uygulamalar ve yasal düzenlemeler var…

1- Örneğin tüm başvuru formlarında ürün ile ilgili kesintiler çok açık yazmak zorunda ve bunlar anlaşılır şekilde 12 punto ile yazılır.

2- Her bir emeklilik başvuru formu en az 6-7 sayfa, yani tek bir imza aldılar benden denecek kadar basit bir süreç değil.

3- Başvuru formundan sonra gönderilen sözleşme ve eklerinde de detaylı kesintiler ve haklar yazılı.

4- Çoğu şirket müşterilerini tek tek arayarak kalite kontrol araması yapar ve detaylı bilgi verdiğinden emin olur.

5- Ayrıca iki sene önce yapılan yasal bir düzenleme ile ilk 30 gün içinde müşterinin cayma hakkı var ve hiç bir maliyeti olmadan sistemden çıkabilir.

6- Konu hakkında Hazine ve Emeklilik Gözetim Merkezi hem uzaktan denetim hem de fiziki evraklar üzerinden düzenli kontroller yapıyor ve şirketleri sorguluyor.

Bu uygulamalar hakikaten özel, şöyle söyleyeyim,  bankaya 1 milyon TL hesabı internetten bile açabilirsin ama bir 100 TL bireysel emeklilik hesabı açana kadar bir sürü detay yasal düzenleme var. Sonuçta  bir yere 7 adet imza atarken nereye atıyorum, nereye giriyorum diye sorgulanmazsak, bunları düzeltmek çok zor.  Işte o yüzden,  araştıralım. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp olan. Ben Bireysel Emeklilik sistemine inanıyorum. Sistemi doğru kullanalım yeter. Sağlık, sevgi ve para ile kalın, Özlem Denizmen
Yorumlar
Kalan Karakter 800
Ali Gümüş
TL 20 yıl sonra 50 kat değer kaybedecek. Kar nerde oluyor ?

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store