BES'lendiniz mi? - 05.07.2012

Yaklaşık 20 sene okuyor, 30-40 sene çalışıyor, sonra da ortalama 20-25 sene emekli olarak yaşıyoruz. Peki bize kim bakacak? İleriki yaşlarımızda kaliteli bir hayat sürmek için parayı nereden bulacağız? Kimseye muhtaç olmamak için ne yapmalı? Çözüm: Bize sıkıntısız bir ikinci bahar yaşatacak, bize ‘kübü akarken’ doldurtacak, sistem Bireysel...

Yaklaşık 20 sene okuyor, 30-40 sene çalışıyor, sonra da ortalama 20-25 sene emekli olarak yaşıyoruz. Peki bize kim bakacak? İleriki yaşlarımızda kaliteli bir hayat sürmek için parayı nereden bulacağız? Kimseye muhtaç olmamak için ne yapmalı? Çözüm: Bize sıkıntısız bir ikinci bahar yaşatacak, bize ‘kübü akarken’ doldurtacak, sistem Bireysel Emeklilik (BES). Ben artık, yanımda hapşıranlara “Çok yaşa” dedikten sonra “BES’in var mı” diye soruyorum.

-----------


  •  Türkiye'nin en yaşlısı, yani en büyüğümüz, 127'lik Nuri Dede. El öpenleri bol olsun, hayatı boyunca çiftçilik yapmış ve Antalya'da yaşıyor. Emeklilik yaşı 65’i geçeli tam 62 yıl olmuş.

  • Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji bölümünün yaptığı araştırmalara göre, ülkemizde 100 yaşını deviren 33 bin kişi yaşıyor.

  • Uzmanlar, insan ömrünün teknolojik gelişmelerle uzadığına işaret ediyor. Son 50 senede, ortalama ömür 21 sene uzamış. Allah sağlık versin. Hiç kimseye muhtaç olmadan, finansal huzur ile kendi ayaklarımız üzerinde geçirilebilecek miyiz o seneleri?


-----------------

Soru 1: Kaymaklı kadayıf misali…
28 yaşındayım. Özel sektörde çalışıyorum. BES’e girmem konusunda çok teklif aldım. Ancak kafamda bir soru var. Benim de bir birikim hesabım var. BES’I neden tercih edeyim?

Ben Bireysel Emekliliğe bayılıyorum, ve aylık tasarrufumuzun bir bölümünü öncelikli buraya koymayı tavsiye ediyorum. Çünkü bizim için bir kenarda biriken aylık 100 liralık tasarrufumuz için bir 25 lirada devletimiz ekliyor, kadayıf üzerine kaymak misali. Neden bu fırsatı kaçırasın ki?

Soru 2: Taa 20 yaşımda emekliliği mi düşüneceğim? Esra

Esas tam bu zaman düşünmelisin. Bileşik getiri diye bir kavram var Esra, para erkenden çalışmaya başladığı zaman kartopu misali katlaya katlaya büyür. Bugün 20 yaşında BES’e 150 lira koymaya başlarsan, 56 yaşına gelince bugünün şartlarıyla ortalama 328,000 lira geçecek, halbuki, ne olacak canım, 30 yaşımda başlarım desen, eline 150,000 civarı geçecek. Sadece 10 sene, ama iki kattan fazla fark var. Karar senin.

Soru 3: Neden BES’e gireyim?
Özlem abla,  bireysel emeklilikte birikimlerden fon yönetim ücreti ve giriş kesiliyorken, BES’e neden gireyim?

Evet fon yönetim ücretleri var, ve getiriler de fondan fona değişiyor. Ama şöyle düşün, sen işine bakarken, her ay maaşından ‘ruhun bile duymadan’ otomatik kesilen birikimler, Bireysel Emeklilik fonları da tıngırdayarak büyüyecek.  Eğer sen “Hayır, ben disiplinle,  kendi başıma, her ay düzenli birikim yapıyorum, hem de yıllık olarak daha fazla getiri elde edebilirim ” diyorsan Bireysel Emekliliğe girmeyebilirsin. Karar senin. Ama bende sana sorarım, kendinde o sıkı birikim disiplini ve de yatırım tecrübesi olduğundan emin misin? Devletin katkı payını masada mı bırakacaksın? İki kere düşün.

Soru 4: 10 yıl dolmadan sistemden çıktım
Bireysel emeklilikten 10 yıl dolmadan çıkmıştım. Kesilen yüzde 15’lik stopaj kesintisinin iadesiyle ilgili haberler duydum. Ne yapmam gerekiyor?

Kanun Resmi Gazetede yayımlandığı tarihten itibaren bir yıl içinde bireysel emeklilik şirketinin bağlı olduğu vergi dairesine başvurman ve dava açmayacağını ya da açılmış davan varsa vazgeçmen şartıyla iade edilecek.

Soru 5: Tam ev kadınına göre
39 yaşında bir ev hanımıyım. İki çocuğum var. Bireysel emeklilik konusunda kararsızım. 56 yaşında Toplu para alacağımı söylüyorlar. Sizce bireysel emeklilik benim için iyi bir şey mi?

Evet, tam sana göre bir şey. Sen ayda 100 lira yatıracaksın devlet de sana 25 lira katkı verecek. Bunun bir takım şartları var tabii. Örneğin; en az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin yüzde 15'ine, en az 6 yıl kalanlar yüzde 35'ine, en az 10 yıl kalanlar yüzde 60'ına hak kazanacak. 56 yaşına geldiğinde ise paranın hepsini alacaksın.

Soru 6: Ayrı ayrı katkı payı alabilir miyiz?
Eşim memur, ben ise özel bir okulda öğretmenlik yapıyorum. İki seneden bu yana BES’e ödeme yapıyoruz, hem de ailece. Eşimin ve benim 2 bireysel emeklilik hesabımız var. Bu durumda ikimiz de ayrı ayrı devlet katkı payından faydalanacak mıyız?

Devlet, TC kimlik numarası kapsamında, katkı payı veriyor. Bu nedenle ayrı ayrı katkı payı alacaksınız. Sorun yok. Yalnız aylık olarak 1.000 lira yatırayım devlet bana 250 lira katkı payı versin diye düşünme. Yani devlet en fazla “aylık brüt asgari ücretin yüzde 25’i kadar” katkıda bulunacak.

Soru 7: Yatırıma yönlenecek
Merhaba Özlem Hanım, BES’te devletin verdiği katkı payları da bir yatırım aracında değerlendirilecek mi?

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı, katkı payı ödemelerinden ayrı olarak takip edilecek ve Müsteşarlıkça belirlenen yatırım araçlarında yatırıma yönlendirilecek.

 

Posta Para Durumu 05.07.2012
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store