Özgüven sahibi olmak için 5 öneri!

Özgüven sahibi olabilmeniz için sizlere bazı kolay aktiviteler derledik! Etkinlikleri sırasıyla tamamlamaya çalışın. Çalışma süreniz konfor seviyenize bağlı: günler, haftalar veya aylar alabilir.

1 5 Pozitif beden dili kullanın

Gülümseyin, sesinize bir sıcaklık katın, pozitif beden dili kullanın (göz kontağı kurmak, dik durmak, kollarınızı bağlamamak, başınızı eğmemek gibi) ve etkileşiminize pozitif bir enerji getirin.

 

2 5 Dilinizi etkili kullanın

Aşağıdakilerden kaçını yapıyorsunuz? Kendinizi test edin!

  • Çok sessiz veya çekinerek konuşmak veya konuştuğunuz için özür dilemek, “Yanılıyor olabilirim”, “Ne biliyorum ki” gibi cümleleri kullanmak 
  • Cümle sonlarında sanki soru soruyormuş gibi daha yüksek ses ve tonlamayla konuşmak
  • Kendinizi tanımlamak için küçültücü bir dil kullanmak, örneğin kendinizi “sadece bir acemi” olarak adlandırmak
3 5 Daha fazla konuşun

Toplantılarda veya arkadaş ortamınızda daha fazla yorum yapın veya soru sorun. Yorumunuzu veya sorunuzu yazın (gündemi önceden biliyorsanız). Aynanın önünde birkaç kere yüksek sesle pratik edin. Güvendiğiniz bir arkadaşınız bu konuda sizin eşlikçiniz olabilir.

4 5 Tanışın

Yeni biriyle tanışırken kendinizi nasıl tanıtacağınızı yazıya dökün. Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı anlatan 2-3 cümle yazın. Güçlü yönleriniz ve hedeflerinize odaklanın. 

Size dürüstçe geribildirim verecek insanlarla bunu pratik edin.

5 5 Temas kurun

Daha fazla inisiyatif alın. Bağlantı kurmak istediğiniz bir insanı belirleyin (örneğin bir konferanstaki bir konuşmacı, potansiyel bir mentor, bir iş arkadaşı, bir projedeki bir karar verici vb.).

Ona göndermek isteyeceğiniz bir mesaj yazın ve takibini yapın.

Özgüveninizi bulma yolculuğunuza başlamak için bu ipuçlarını ve alıştırmaları kullanın.

Ses tonunuz çok önemli. Her zaman duyulmayı hak ediyor. Ancak buna inanmaya başlamak için kendinizden emin davranışları pratik etmeniz önemli.

 

Etiketler Özgüven
Yorumlar
Kalan Karakter 800