Hedefinize Ulaşabilmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

Başladığınız noktayı bilmediğiniz sürece, varmak istediğiniz yeri planlayamazsınız. Hedef belirlemek başarının ilk adımıdır, sadece finansal anlamda da değil, hayatın her alanında…
Hedefinize Ulaşabilmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

10 kişiye 1000 TL versek, hepsi farklı şekillerde harcar. Neden mi? Çünkü herkes birbirinden farklıdır ve farklı değerlere sahiptir. 

Para tek başına bir şeye yaramaz, sadece bazı hedeflerimize ulaşmamızda rol oynayan bir araçtır. Hedeflerimiz ve değerlerimizin çakışması ise hayattan keyif almamızı engeller. Sizin için değerlerinizden daha önemli bir şey var mı? Nerede yaşadığınız, ne kadar para harcadığınız, zamanınızı ve enerjinizi neye harcadığınız… Hepsi değerlerinizin size kattığı bakış açısıyla -ailenizle, yaşadıklarınızla, aldığınız eğitimle, medya aracılığıyla, kültürel mirasınızla ve gelecekten beklentilerinizle şekillenen değerleriniz- karar verdiğiniz şeylerdir. Finansal hedeflerinize ulaşmayı ne kadar arzu ettiğiniz de (ne kadar harcayacağınız, emeklilikte ne kadara ihtiyacınız olacağı…) değerlerinizle belirlenir.

Hepimizin değerleri, öncelikleri farklı olmasa, hedeflerimiz ortak olmaz mıydı? Ama değil… Bu yüzden ulaşılabilir hedefler belirleyebilmek için, etraftaki kişilerin ya da ailenizin ne dediğinden çok sizin kendi önem verdiklerinizi göz önüne alarak, kendi önceliklerinize odaklanmalısınız… Mesela amaca yönelik bir finansal plan hazırlamak istiyorsanız, ilk olarak paranın sizin için ne anlama geldiğini ve hangi değerlerin finansal hedeflerinize ulaşmanızda size yardımcı olacağını bilmelisiniz. Sizin için önemli olanları belirleyip, finansal hayatınızı bunun etrafında yapılandırabilirsiniz. Amaca yönelik finansal plan hazırlamadan önce, günlük kararlarınızı alırken dahi göz önüne aldığınız en önemli beş değerinizi yazın. Bunları yazarken, diğer kişilerin ne düşüneceği gibi şeylerden çok, kendi iç sesinizi dinleyin. Değerlerinizi belirledikten sonra şimdi artık hedefe yönelik finansal planınızı hazırlayabilirsiniz. Bu sayede motivasyonunuz da artacaktır.

Zengin olmayı istemek bir hedeftir, güvende olmak istemek ise değerdir. Örnek değer bankası; güvence, özgürlük, mutluluk, huzur, eğlence, güç, aile, evlilik, dostluk, fark yaratmak, bağımsızlık, yaratıcılık, heyecan, denge, aşk, sağlık…

Hedefinize Ulaşmaya Ne Kadar Yakınsınız?Bu hedeflerden size uygun olanını seçin, testi çözün ve ona ne kadar yakın olduğunuzu görün.

 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol