Swift Kodu Nedir, Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Yurt içi ya da yurt dışı banka hesaplarına döviz olarak para göndermek için Swift koduna ihtiyacımız var. Peki nedir bu Swift kodu?
Swift Kodu Nedir, Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication ( Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon  Derneği ), Swift’in açılımıdır. Her bankanın döviz hesapları için ayrı bir kodu bulunur.  Döviz hesabına para göndermek ya da para almak istediğinizde bu kodu kullanırsınız.

Yani  Swift kodu, bankaların döviz hesaplarına yapılan transferlerin gerçekleşmesini sağlayan uluslararası koddur. 11 haneden ve tamamen büyük harflerden oluşur. Kod açılımında ilk 4 hane bankanın kodunu , devam eden iki hane ülke kodunu ,sonraki 2 ya da 4  hane ya da bazı ülkelerde 3 hane yerel kodu , sonraki 3 hane ise şube kodunu tanımlamaktadır. Eğer bu kod birleşimi 11 haneyi oluşturmuyorsa kodun sonuna X harfi eklenerek 11 haneye tamamlanır.

Swift Kodu İle Nasıl Transfer Yapılır?

Döviz transferi işlemi yapabilmek için bir döviz hesabı ve işlem ücreti kesilebilecek bir TL hesabına sahip olmalısınız. Swift kodunu bankadan öğrenebileceğiniz gibi, transferin yapılacağı bankanın yer aldığı ülkenin bilgisi ve bu ülkede yer alan bankanın ilk harfi, döviz transferinin yapılacağı bankanın veya şubenin bulunduğu şehrin ilk üç harfi ile birlikte döviz transferi (Swift) işlemine devam edilebilir.

İnternet bankacılığı kullanarak bu işlemi gerçekleştiriyorsanız,  bilgi ekranında belirlenmiş olan kriterlere uyan ve Swift sistemine girilmiş olan bankaların şubeleri ve şube numalarını göreceksiniz. Eğer döviz transferi yapmak istediğiniz bankayı listede göremezseniz, şubenize gitmeniz gerekir.

Swift Kodu İle Gönderilen Para Ne Zaman Ulaşır?

Swift işlem giriş saati 17:00'dan önce ise, döviz transferi iki iş günü içerisinde, 17:00'dan sonra ise üç iş günü içerisinde gerçekleşir. Bazı bankalar Swift işlemlerinin daha hızlı olması için Dolar , Euro ve İngiliz Sterlini cinslerindeki transferler için 13:45’ten önce ek ödeme alarak aynı gün içinde geçmesini sağlayabilir.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol