Euro Endeksi Nedir?

Dünyanın en çok takip edilen dövizlerinden olan Euro endeksi nedir? “Hangi amaçlarla kullanılır?” “Euro pariteleri nelerdir?” Tüm bu sorular senin için hiçbir şey ifade etmiyorsa yazının sonunda fikrinin değişeceğine emin olabilirsin.
Euro Endeksi Nedir?

Euro endeksinin ne olduğunu açıklamadan önce endeks hakkında bilgi vermek istiyoruz. Endeks nedir, kaç tür endeks vardır?

Endeks Nedir?

Borsada işlem gören yatırım araçlarının belirli zaman dilimi içerisinde bütünsel ve sektörel olarak fiyatlarında, maliyetlerinde ve satış performansındaki oransal değişimi ölçen göstergeye endeks denir.

Akla ilk hisse senedi gelse de tahvil, bono, döviz ve Euro endeksi gibi birçok para birimi için endeks hesaplanır.

Yerel piyasada en önemli endekslere Borsa İstanbul’da işlem gören en yüksek hacimli 100 şirketten oluşan BIST 100 ve BIST 30 endekslerini örnek verebiliriz.

Küresel piyasada işlem gören en bilinen endeksler ise Dow Jones 30, FTSE 100, DAX 40, S&P 500, Nasdag ve DJ Euro Stoxx 50 örneklerini verebiliriz.

DJ  Euro Stoxx 50 Nedir?

DJ_EUR50 kodu ile bilinen The Dow Jones Euro Stoxx 50 endeksi, Euro kullanılan 12 ülkenin en değerli şirketleri ile oluşturulmuş bir endekstir. 1998 yılında hesaplanmaya başlanmış olup bugün Avrupa’daki en büyük ve en likit 50 payı içermekte. Her Eylül ayında ise birleşimi tekrar gözden geçirilir.

Avrupa ekonomisinin barometresi olarak kullanılan DJ Euro Stoxx 50 şirketleri arasında Inditex grubu, Unilever, L’Oréal, Deutsche Bank, Bayer, Allianz, BMW, Nokia ve Wolkswagen grup başta olmak üzere Avrupa’nın önemli şirketleri bulunmaktadır.

Parite Nedir?

Piyasalarda para birimleri ile çiftler halinde işlem yapılmaktadır. Parite de ülke para birimlerinin birbirine oranları ya da bir ülkenin para biriminin diğer bir ülkenin para birimine karşı değeridir.

En çok kullanılan pariteler EUR/USD ve USD/JPY pariteleridir.

EUR/USD paritesinin anlamı Euro para biriminin Amerikan Doları karşındaki değeridir. Tam tersi USD/EUR olduğunda ise Amerikan Dolarının Euro karşısındaki değeri anlamına gelir.

Paritelerde ilk yazılan para birimi baz, ikincisi ise karşıt döviz anlamına gelir. Örnek vermek gerekirse EUR/USD paritesinde Euro baz dövizdir. Yani paritenin yönü Euro ile hareket eder. Euro düşerse değer kaybeder, yükselirse de değer kazanır.

Karşıt döviz ise parite ile ters orantılıdır. Karşıt dövize de örnek vermek gerekirse USD/JPY paritesi ele alalım. Japon yeni değer kazanırsa USD/JPY paritesi düşer, kaybettiğinde ise parite değer kazanır.

EURO Pariteleri Nelerdir?

En bilinen ve finans piyasalarında en yüksek işlem hacmine sahip olan Euro paritesi EUR/USD’dir. Onun dışında kalanlar ise aşağıdaki gibidir.

  • EUR/JPY Paritesi: Euro Japon yeni paritesidir. Majör bir paritedir.
  • EUR/GBP Paritesi: Euro’nun İngiliz Sterlini paritesidir. Yüksek işlem hacimli majör bir paritedir.
  • EUR/AUD Paritesi: Euro Avusturya Doları paritesidir.
  • EUR/CAD Paritesi: Euro Kanada Doları paritesidir.
  • EUR/SAR Paritesi: Euro Suudi Arabistan Riyali paritesidir.
  • EUR/CHY Paritesi: Euro İsviçre Frangı paritesidir.
Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol