Dünyanın en güvenli parası piyasaya sürüldü

İngiliz Darphanesi'nden (Royal Mint) yapılan açıklamada, bu paranın dünyanın en güvenli parası olduğunu söyledi.
Dünyanın en güvenli parası piyasaya sürüldü

İngiliz Darphanesi'nden (Royal Mint) yapılan açıklamada, taklit edilmesi zorlaştırılan, güvenlik özellikleri artırılan yeni 12 kenarlı madeni bir sterlinin piyasaya sürüldüğü açıklandı. Açıklamaya göre, 15 Ekim 2017 tarihine kadar mevcut yuvarlak bir sterlinler toplanarak, sadece yeni bir sterlinlerin kullanılması planlanıyor.

TAKLİT EDİLMESİ ZOR İKİ METAL İÇERİYOR

Yeni madeni bir sterlinde taklit edilmesini zorlaştıracak iki metal (bimetalic) alaşımı birlikte kullanılıyor. Yeni bir sterlinin dış kenarlarında nikelli pirinç kullanılırken, iç kısmında gümüş renkli nikel bazlı özel bir alaşıma yer veriliyor.

İLK KEZ MADENİ PARADA HOLOGRAM ÖZELLİĞİ KULLANILDI

Ayrıca ilk kez bir madeni parada hologram özelliğinin kullanılması dikkati çekiyor. Madeni paraya farklı açılarda bakıldığında sterlin işareti "£" ve "1" rakamı yer değiştiriyor. Yeni bir sterlinin içerisinde son derece küçük, zorlukla görülen (microlettering) tarih ve seri numarası gibi bilgilere de yer veriliyor.

DAHA İNCE, DAHA HAFİF

Madeni para 2,8 milimetre kalınlığı ve 8,75 gram ağırlığı ile mevcut bir sterlinden biraz daha ince ve hafif. Konuya ilişkin açıklamada bulunan İngiliz Darphanesi Üst Yöneticisi Adam Lawrence, "Gelecekteki ihtiyaçlarımıza göre tasarımı yapılmış bir para birimi oluşturduk. Güvenlik özellikleri ekleyerek para biriminizi korumaya çalıştık." ifadelerini kullandı.

İngiltere'de halen kullanımda olan her 40 yuvarlak madeni bir sterlinden birinin sahte olduğu tahmin ediliyor.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol