Dolar Gelişmekte Olan Piyasaların Para Birimlerini Vurdu

Dünya, Türk lirasının dolar karşısında erimesini konuşuyor. Gelişen ekonomilerin para birimleri arasında en kötü performans TL’nin.

ABD’nin güçlü perakende satış verileri, salı günü doların 16 ayın en yüksek seviyesine çıkmasına yardımcı oldu ve bu durum rekor seviyeye düşen Türk lirası da dahil olmak üzere gelişmekte olan piyasaların para birimlerinin değerlerini aşağı çekti.

ABD perakende satışları Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,7 artarak ekonomistlerin beklediğinden daha büyük bir kazanç sağladı. Ekim ayı verileri, alışveriş yapanların yüksek enflasyonu kabullendiğini gösterdi, ancak ABD Merkez Bankası’nın, ABD faiz oranlarını ne kadar süreyle rekor düşük seviyelerde tutabileceğine dair soruları da beraberinde gündeme getirdi.

Yüksek oranlar genellikle dolar için bir nimet olarak görülür ve diğer para birimlerine karşı doların çekiciliğini artırır. Salı günü görülen hareket de tüccarların, güçlü tüketici talebinin ABD Merkez Bankası’nı faizleri beklenenden daha erken yükseltmeye zorlayabilecek enflasyonist baskılara katkıda bulunabileceğine dair bahse girdiklerine işaret etti.

Bu görüş, salı günü Bloomberg'e verdiği bir röportajda, St Louis Federal Rezerv Bankası başkanı James Bullard'ın "şimdi şahin gibi hareket etmenin önümüzdeki yıl komite için büyük fayda sağlayabileceğini" ifade eden yorumlarıyla desteklendi. 

Dolar, İşçi İstatistikleri Bürosu'nun tüketici fiyatlarının son otuz yılın en hızlı artışını bildirdiği Çarşamba gününden bu yana yükseldi.

Oturumun başlarında, perakendeci Walmart, analistlerin beklentilerini aşan üç aylık sonuçların yanı sıra bir yıllık bütün yıl satış ve kazanç beklentilerini de yükseltti.

Avrupa fon yöneticisi Carmignac'ın yatırım komitesi üyesi Gergely Majoros, "Tüketici tahmini ne kadar güçlü olursa, enflasyon için o kadar fazla baskı olacak" dedi.

Türk parası salı günü erken saatlerde dolar karşısında 10.44 lira ile tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi ve en son yüzde 2,4 düşüşle 10.31'de kaldı. Dolardaki artış, bu yıl yüzde 28 düşen Türk lirası için en güncel mevzu. Bu performans, gelişmekte olan piyasaların para birimleri içindeki en kötü performans.

*Kaynak

Marck Zuckerbeg Sanal Nesneleri Hissetmek İçin Eldiven GeliştirdiMark Zuckerberg kuracağı sanal evren ‘Metaverse’te sanal nesneleri de hissetmek adına eldiven geliştirdi.

 

Etiketler TL Piyasa Dolar
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store